Hjælp til undervisning af tosprogede elever (PL)
Undervisning af tosprogede (UTE) er meget vigtigt i den danske folkeskole. Derfor er "Undervisning af tosprogede" nu et selvstændigt PL-modul på læreruddannelsen.
Her finder du de opgaveeksempler, som vi indtil videre har indsamlet til PL-modulet – Som fx kan hjælpe dig til eksamen i PL.
Modulet Undervisning af tosprogede ligger ofte sidst af de nationale PL-moduler og bliver derfor forkortet PL4. Det kan dog også ligge tidligere, så derfor kan nogle opgaver blive kaldt PL1, PL2 eller PL3.
Du finder mange flere opgaver om undervisning af tosprogede i opgaverne fra Dansk som andetsprog. Dansk som andetsprog var – udover at være et fag på den nuværende læreruddannelse – også et fag på den gamle reform, så du kan finde opgaver indsamlet over de sidste 10-15 år.
Her finder du hjælp til de 3 andre nationale moduler:
Elevens læring og udvikling (PL)
-
PL eksamen om inklusion Undervisning af tosprogede elever (Pædagogik og Lærerfaglighed)
PL Kompetencemålsprøve om inklusion. Problemformulering Hvornår er inklusion opnået, og hvordan håndterer man som lærer udfordringerne ved inklusion i en klasse? (…)
-
Tosprogede elever | Kompetencemålsprøven PL4 Undervisning af tosprogede elever (Pædagogik og Lærerfaglighed)
KompetencemålsprøvePL4 – undervisning af tosprogede elever.Opgaven indeholder en teoretisk redegørelse af andetsprogstilegnelse, samt en analyse af et danskfagligt læremiddel (Fandango). Opgaven besva (…)
-
Læremiddelanalyse | Kompetencemålsprøven PL4 Undervisning af tosprogede elever (Pædagogik og Lærerfaglighed)
Kompetencemålsprøven PL4 om elever med dansk som andetsprog i danskundervisningen.Indeholder en læremiddelanalyse ud fra et DSA synspunkt af "Plot 4 : dansk 4. klasse" af Stina Abildgaard m.fk. Proble (…)
-
Læseforståelse i danskfaget Undervisning af tosprogede elever (Pædagogik og Lærerfaglighed)
Studieprodukt i Undervisning af tosprogede om læseforståelse i danskfaget.Problemformulering Hvordan understøtter man tosprogede elevers læseforståelse i skønlitterære tekster i danskfaget, med fokus (…)
-
Fremme tosprogedes læseforståelse | PL eksamen Undervisning af tosprogede elever (Pædagogik og Lærerfaglighed)
Eksamen/kompetencemålsprøve i PL-modulet "Undervisning af tosprogede" fra faget Lærerens grundfaglighed. Problemformulering Hvordan kan man som dansklærer arbejde med inkluderende klassemiljøer med he (…)
-
Makro- og mikrostilladsering i PL4 Undervisning af tosprogede elever (Pædagogik og Lærerfaglighed)
En redegørende opgave i PL4 (Undervisning af tosprogede elever) om fagets relevante begreber.Opgaven svarer på:Hvad betyder makro- og mikrostilladsering? Hvordan realiseres de i undervisningen? (…)
-
Kompetencemålsprøve med analyse af læremiddel Undervisning af tosprogede elever (Pædagogik og Lærerfaglighed)
PL4 - Undervisning af flersprogede elever.Opgaven handler om hvordan man tilgodeser flersprogede elever i sin undervisning og analyserer et læremiddel. Problemformulering Hvordan kan man tilrettelægge (…)
-
Didaktisk læremiddel | Analyse Undervisning af tosprogede elever (Pædagogik og Lærerfaglighed)
Eksamensopgave fra PL4 med analyse af et læremiddel fra Clio-online. Problemformulering Hvor stort et fokus er der på andetsprogsdidaktik, i Clio onlines læremiddel, “Demokrati”, og hvordan kan dette (…)
-
PL4 om Fandango 5 Undervisning af tosprogede elever (Pædagogik og Lærerfaglighed)
PL4 om læremidlet: Fandango 5. Problemstilling Hvordan kan jeg som lærer i danskfaget redidaktisere læremidlet Fandango 5 således, at det er med til at udvikle de tosprogede elevers tilegnelse af de f (…)
-
Kompetencemålsprøve | Intersprogsanalyse af elevtekst Undervisning af tosprogede elever (Pædagogik og Lærerfaglighed)
Opgaven indeholder en intersprogsanalyse af en tosproget elev. Altså, hvorfor skriver denne elev, som han gør, hvorfor bruger han kun vokalerne a, i og u. Samt mulige handleforslag til, hvordan man ka (…)