Hjælp til elevens læring og udvikling (PL)
Det nationale modul Elevens læring og udvikling (PL) – forkortet ELU – skal alle studerende på læreruddannelsen have. Her har vi samlet de opgaver, som vi har modtaget i ELU.
Du finder altså PL-prøver, PL-opgaver og meget mere fra PL-modulet Elevens læring og udvikling.
Elevens læring og udvikling (PL) ligger på forskellige tidspunkter i uddannelsen på de enkelte læreruddannelser. Derfor vil du opleve, at ELU både bliver kaldt PL1, PL2 og PL3.
Her finder du hjælp til de 3 andre nationale moduler:
-
Inkluderende læringsmiljø | Eksamensopgave Almen undervisningskompetence (Pædagogik og Lærerfaglighed), Elevens læring og udvikling (Pædagogik og Lærerfaglighed), Specialpædagogik (Pædagogik og Lærerfaglighed)
Eksamensopgave i pædagogik og lærerfaglighed om inkluderende læringsmiljø gennem klasseledelse og relationskompetence. Problemformulering Ovenstående leder mig hen til spørgsmålet om, hvorledes man ka (…)
-
Inkluderende læringsmiljø | PL-eksamen Almen undervisningskompetence (Pædagogik og Lærerfaglighed), Elevens læring og udvikling (Pædagogik og Lærerfaglighed), Specialpædagogik (Pædagogik og Lærerfaglighed)
PL-eksamen/kompetencemålsprøve om specialpædagogik og et godt inkluderende læringsmiljø.Problemformulering Hvordan kan man som lærer planlægge, gennemføre og udvikle et inkluderende læringsmiljø, som (…)
-
Det motiverende læringsmiljø | PL kompetencemålsprøve Almen undervisningskompetence (Pædagogik og Lærerfaglighed), Elevens læring og udvikling (Pædagogik og Lærerfaglighed), Specialpædagogik (Pædagogik og Lærerfaglighed)
PL prøven om Det motiverende læringsmiljø. Prøve i PL-modulerne: Specialpædagogik, Elevens Læring Og Udvikling, Almen Undervisningskompetence. ProblemformuleringHvordan kan lærere i samarbejde med for (…)
-
Motiverende lærer-elev-relationer | Kompetencemålsprøve Almen undervisningskompetence (Pædagogik og Lærerfaglighed), Elevens læring og udvikling (Pædagogik og Lærerfaglighed), Specialpædagogik (Pædagogik og Lærerfaglighed)
Kompetencemålsprøve i pædagogik og lærerfaglighed om motiverende lærer-elev-relationer. ProblemformuleringHvordan kan lærer-elev-relationer påvirke elevers motivation og deraf fremme elevers deltagels (…)
-
Lærerens samspil og kommunikation med eleverne Elevens læring og udvikling (Pædagogik og Lærerfaglighed)
Studieproduktet er skrevet i modulet "Elevens læring og udvikling". Vi har udarbejdet opgaven ud fra videoen "Målstyret undervisning og læring for alle 7.klasse", som kan findes på Youtube. Problemfor (…)
-
Undervisningsdifferentiering og deltagelsesmulighed Almen undervisningskompetence (Pædagogik og Lærerfaglighed), Elevens læring og udvikling (Pædagogik og Lærerfaglighed), Specialpædagogik (Pædagogik og Lærerfaglighed)
PL eksamensopgave om undervisningsdifferentiering og deltagelsesmulighed. Problemformulering“Hvordan kan man med afsæt i undervisningsdifferentiering fremme deltagelsesmulighed og derigennem styrke læ (…)
-
Relationskompetence og klasseledelse | PL prøve Almen undervisningskompetence (Pædagogik og Lærerfaglighed), Elevens læring og udvikling (Pædagogik og Lærerfaglighed), Specialpædagogik (Pædagogik og Lærerfaglighed)
PL prøve i Elevens læring og udvikling, Almen undervisningskompetence ogSpecialpædagogik om relationskompetence og klasseledelse. Problemformulering Hvordan kan man som lærer indtænke relationskompete (…)
-
Gruppearbejde | PL eksamen Almen undervisningskompetence (Pædagogik og Lærerfaglighed), Elevens læring og udvikling (Pædagogik og Lærerfaglighed), Specialpædagogik (Pædagogik og Lærerfaglighed)
Opgaven er skrevet i forbindelse med PL eksamen og handler om 'Medbestemmelse og læring i gruppearbejde'. Problemfelt Hvilke forhold kan der være mellem medbestemmelse og læring i gruppearbejde? (…)
-
Wolfgang Klafki | Dannelsesteori Elevens læring og udvikling (Pædagogik og Lærerfaglighed), Pædagogik
I denne opgave i Pædagogik sættes fokus på dannelsesbegrebet, og i den forbindelse undersøges Wolfgang Klafki's kategoriale dannelses teori. Hertil ser den studerende på den demokratiske dannelse. Der (…)
-
Anerkendende pædagogik | Eksamensopgave Elevens læring og udvikling (Pædagogik og Lærerfaglighed), Pædagogik
Eksamensopgave i anerkendende pædagogik med afsæt i Axel Honneths teorier. Problemformulering Hvilke problemer kan der opstå i brugen af anerkendende pædagogik? (…)